قطعات پرینتر

Rate this post

پرینترهایی که مکاتبات، فاکتورها و گزارش‌ها را در دفتر شما ارائه می‌کنند، شامل صدها جزء هستند که بخش‌های عملکردی آن را تشکیل می‌دهند. اگرچه چاپگرها از نظر قیمت، اندازه و قابلیت بسیار متنوع هستند، اما قطعات مشترک زیادی دارند. همه پرینترها دارای ذخیره سازی کاغذ، تغذیه کننده برای وارد کردن کاغذ به چاپگر، مکانیزم چاپ و لوازم الکترونیکی برای کنترل کل فرآیند هستند. در ادامه با قطعات پرینتر و عملکردشان آشنا می شویم.

تعریف پرینتر:

پرینتر را می توان به عنوان یکی از دستگاه های جانبی پرکاربرد تعریف کرد که به طور خاص برای تکثیر محتویات مشاهده شده در سیستم کامپیوتری بر روی یک ماده فیزیکی، که معمولاً نوعی کاغذ است، استفاده می شود. انواع مختلفی از چاپگرها در دسترس هستند که شامل پرینترهای کلاسیک مبتنی بر تونر، چاپگرهای حرارتی، چاپگرهای ضربه ای، چاپگرهای دیزی چرخ، چاپگرهای ماتریس نقطه ای، چاپگرهای لیزری، چاپگرهای جوهرافشان، چاپگرهای سه بعدی و غیره می شوند. انواع پرینترها را نیز می توان بر اساس اتصلات آن ها مانند چاپگرهای سیمی و چاپگرهای بی سیم که می توانند به شبکه های بی سیم مانند بلوتوث، VLAN، وای فای و غیره متصل شوند، طبقه بندی کرد.

قطعات مختلف پرینتر

یک چاپگر معمولی برای انجام فرآیند چاپ باید تمام قطعات اصلی را داشته باشد و این قطعات عبارتند از:

 • ساپورت کاغذ
 • تغذیه ورق
 • جلد چاپگر
 • سینی خروجی
 • پسوند سینی خروجی
 • اتصال دهنده ها
 • راهنماهای لبه
 • دکمه های کنترل
 • روکش کارتریج
 • سر چاپ

که در ادامه به طور مفصل هر یک از این قطعات را بررسی می کنیم.

 1. پشتیبانی از کاغذ

هر پرینتری که برای چاپ محتوا از رایانه روی کاغذ استفاده می‌شود باید از Paper Support برخوردار باشد. این قسمت پشتیبانی در چاپگر می تواند برای چیدمان کاغذهایی استفاده شود که می توان از آنها برای ارسال به چاپگر هنگام شروع فرآیند چاپ استفاده کرد. همچنین به عنوان تمهیدی برای تمیز و مرتب نگه داشتن کاغذها در نظر گرفته می شود، به طوری که کاغذها را یکی یکی برای چاپگر ارسال می کند تا بدون وقفه آن را چاپ کند و نتایج بی عیب و نقص مناسبی دریافت کند.

2. Sheet Feeder

Sheet Feeder قسمت زیر پشتیبان کاغذ است و در مرحله بعدی چاپ قرار می گیرد. به طور کلی برای نگه داشتن ورق های کاغذ خالی استفاده می شود که پس از شروع فرآیند چاپ می توانند به چاپگر وارد شوند. به نظر می رسد که دو وردنه هستند که کاغذ را در بین خود قرار می دهند تا مطمئن شوید که کاغذ صاف و بدون چروک است تا چاپ بدون ایراد انجام شود. شکل زیر یک طرح متداول از فیدر ورق است که در یک چاپگر سیمی ساده قابل مشاهده است.

 

3. پوشش پرینتر

جلد چاپگر چیزی نیست جز پوسته بیرونی چاپگر که به عنوان پوششی روی قسمت های مکانیکی پرینتر استفاده می شود. این کار باعث می شود دستگاه به گرد و غبار خارجی متصل نشود و به کاربر اجازه نمی دهد به طور تصادفی تنظیمات مکانیکی چاپگر را به هم بزند. هر زمان که لازم باشد، مانند مواردی که دستگاه نیاز به سرویس دارد یا زمانی که کارتریج ها نیاز به تعویض دارند، می توان به آن دسترسی پیدا کرد و آن را باز کرد. در بیشتر موارد، برندها از این قطعه به عنوان فرصتی برای بهبود ظاهر بیرونی دستگاه برای جذب مشتریان به خرید دستگاه استفاده می کنند.

4. سینی خروجی

سینی های خروجی برای دریافت ورق های کاغذ پس از تکمیل فرآیند چاپ استفاده می شود. همچنین به دریافت نتایج به ترتیب مورد نیاز کمک می کند. این بخش از چاپگر به عنوان یکی دیگر از بخش های ضروری دیده می شود، زیرا کل فرآیند چاپ را در مقایسه با فرآیند چاپ بدون داشتن سینی خروجی بسیار راحت تر می کند.

5. Extension سینی خروجی

Extension سینی خروجی همانطور که از نامش می‌گوید پسوند سینی خروجی است و در همه دستگاه‌های چاپگر دیده نمی‌شود. این یک بخش اختیاری است، زیرا زمانی که ورق ها بزرگتر از اندازه های معمولی هستند، به خوبی عمل می کند. این را می توان به طور معمول در بالای سینی های خروجی یافت، زیرا افزودنی به سینی خروجی است.

 1. اتصال دهنده ها

کانکتورها در بین تمام قطعات ضروری ترین هستند، زیرا تنها وسیله ای هستند که به منبع تغذیه اجازه ورود می دهند و تنها وسیله ای برای ارسال دستورات چاپ کامپیوتر به چاپگر نیز هستند. اتصال، باز هم به نوع دستگاه چاپگر بستگی دارد. چاپگر می تواند سیمی یا بی سیم باشد، به این معنی که اتصال چاپگر را می توان به ترتیب از طریق یک منبع سیمی یا بدون اتصال سیمی فعال کرد. اتصال بی سیم برای چاپگرها همراه با انواع اتصالات بی سیم خاص خود مانند بلوتوث، VLAN، وای فای و غیره است.(قطعات پرینتر)

7. راهنماهای لبه

Edge Guides در دستگاه‌های چاپ معمولاً روی سینی‌های نگهدارنده کاغذ قرار می‌گیرند که این نیز جزء ضروری دستگاه است. به نگه داشتن تمام کاغذها در جای خود و عدم حرکت دادن آن در حین کارکرد چاپگر کمک می کند. کاربر می تواند آن را تا اندازه مشخصی به جلو و عقب حرکت دهد تا راهنما مطابق با اندازه کاغذ مورد استفاده برای فرآیند چاپ باشد.

8. دکمه های کنترل

دکمه های کنترل دکمه هایی هستند که روی دستگاه چاپ قرار می گیرند که می توانند دستگاه را به تنهایی کنترل کنند. تعدادی از دکمه‌های رایج در چاپگر عبارتند از: دکمه خاموش و روشن که برای روشن کردن پرینتر استفاده می‌شود، دکمه بارگیری یا بیرون انداختن کاغذ که برای بارگذاری یا بیرون انداختن یا تنظیم مجدد کاغذی که در حال حاضر برای چاپ استفاده می‌شود و جوهر استفاده می‌شود. دکمه ای که برای دسترسی به کارتریج های قرار داده شده در داخل دستگاه چاپگر استفاده می شود.

9. روکش کارتریج

پوشش کارتریج در بالای سوکت کارتریج قرار می گیرد تا کارتریج را در جای خود نگه دارد و برای دستورات چاپ ارسال شده در مسیر دستگاه پرینتر قابل دسترسی باشد. هر زمان که کارتریج های جوهر در چاپگر نصب یا خارج شوند، می توان آن را باز و بسته کرد.

10. سر چاپ

هد چاپ یکی دیگر از ضروری ترین بخش های چاپگر است که وظیفه رساندن جوهر از کارتریج های چاپگر به سطوح کاغذ را بر عهده دارد. هنگامی که پرینتر دستورات را از دستگاه رایانه دریافت می کند، پرینتر محتویات را روی کاغذ چاپ می کند، در حالی که از Print Head برای انتخاب جوهر و قرار دادن آن روی کاغذ استفاده می شود.(قطعات پرینتر)

موارد استفاده از پرینتر

استفاده از دستگاه های چپرینتر به نوع چاپگرها و هدف استفاده از آن ها بستگی دارد، مانند موارد زیر:

استفاده شخصی: چاپ تصاویر و اسناد شخصی برای مقاصد داخلی.

استفاده عمومی: چاپ اسناد برای مقاصد عمومی.

استفاده تجاری: چاپ اسناد تجاری به پرینترهای سطح بالا نیاز دارد.

استفاده بازاریابی: چاپ علائم و بنرهای بازاریابی، با استفاده از پرینترهایی که امکان مواد مختلف را فراهم می کند.

جمع بندی:

دستگاه های پرینتر برای ایجاد اشکال مختلف نسخه های چاپی بر روی مواد فیزیکی استفاده می شوند که به یک نیاز نهایی برای خانه ها و مشاغل تبدیل شده است. این ابزار به افراد اجازه می دهد تا در تلاش خود از ایجاد مجدد داده های موجود در رایانه روی کاغذ صرفه جویی کنند، در عوض، رایانه می تواند داده ها را مستقیماً برای چاپ ماکت به چاپگر ارسال کند.(قطعات پرینتر)