راهنمای نگهداری انواع پرینتر

Rate this post

چکاپ کردن پرینترتان در بالای لیست اولویت‌های شما نیست. با این حال، اگر شروع به مشاهده خطوط، لکه‌ها یا رنگ‌های از دست رفته روی چاپ‌های خود کردید، وقت آن است که یک طرح تعمیر و نگهداری پرینتر را انجام دهید! آستین های خود را بالا بزن! در این مقاله قصد داریم که شما را با نحوه نگهداری و مراقبت از پرینتر آشنا سازیم.(راهنمای نگهداری انواع پرینتر)

مرحله 1: بررسی نازل را اجرا کنید

از ابزار نرم افزار پرینتر خود برای بررسی نازل استفاده کنید. پرینتر شما صفحه آزمایشی را چاپ می کند. خطوط ثابت نشان می دهد که هد چاپ تمیز است:

خطوط شکسته و جاهای خالی به این معنی است که هد چاپ نیاز به تمیز کردن دارد:

مرحله 2: هدهای پرینت خود را تمیز کنید

از ابزار نرم افزار پرینتر خود برای تمیز کردن هد چاپ خودکار استفاده کنید.

مرحله 3: هدهای پرینت خود را تراز کنید

از ابزار نرم افزار پرینتر خود برای تراز کردن هدهای چاپ خود استفاده کنید.

مرحله 4: پرینتر خود را از برق بکشید

اگر سه مرحله اول مشکلات چاپ شما را حل نکرد، وقت آن است که به پرینتر خود بپردازید. فقط مطمئن شوید که اول آن را از پریز برق کشیده اید تا ریسک برق گرفتگی نداشته باشید!

مرحله 5: داخل پرینتر را تمیز کنید

پرینترهای لیزری با گرد و غبار تونر و بقایای کاغذ کثیف می شوند. این مانند یک قبرستان لوازم چاپ در داخل پرینتر شماست! با این حال، داخل و خارج پرینتر را می توان با یک پارچه مرطوب و بدون پرز پاک کرد. سعی کنید از یک فرچه با موهای نرم استفاده کنید تا کثیفی های سرسخت را پاک کنید.

 

مرحله 6: مراقب مکش باشید

از جاروبرقی معمولی یا هوای فشرده استفاده نکنید. این امر ممکن است به قطعات پرینتر، هم در حین تعمیر و نگهداری پرینتر جوهرافشان و هم در هنگام تعمیر پرینتر لیزری آسیب برساند.

مرحله 7: هدهای پرینتر خود را مجدد تمیز کنید

با یادگیری نحوه تمیز کردن اجزای پرینتر، مانند نحوه تمیز کردن هد پرینتر، قادر هستید عمر تجهیزات اداری خود را افزایش دهید. دشوار نیست، و علاوه بر وبلاگ ما، راهنماهای ویدیویی هستند که شما را راهنمایی می‎کنند.

مرحله 8: غلتک های تغذیه کننده کاغذ را تمیز کنید

تمیز کردن غلتک های پرینتر کار سختی نیست. تنها چیزی که نیاز دارید کمی الکل ایزوپروپیل و یک پارچه نخی برای پاک کردن کثیفی از روی غلتک های فیدر لاستیکی است. تمیز کردن غلتک پرینتر به غلتک ها کمک می کند که چسبندگی لاستیکی خود را حفظ کنند و صفحات را به آرامی در امتداد پرینتر حرکت دهند. یکی از کاربران حرفه‌ای پیشنهاد می‌کند وسط یک تکه کاغذ به اندازه حروف را با الکل آغشته کنید و مراقب باشید که لبه‌ها خشک شوند. این ورق کاغذ مرطوب شده را دو یا سه بار از طریق پرینتر خود بکشید تا جوهر یا تونر روی غلتک های تغذیه کننده کاغذ پاک شود.

مرحله 9: از کارتریج های اصل استفاده کنید

برای عملکرد بهینه پرینتر از کارتریج‌های اصل با نام تجاری استفاده کنید. کارتریج های جوهر را قبل از تمام شدن کامل تعویض کنید. سعی کنید حداقل هفته ای یک بار از پرینتر جوهر افشان خود استفاده کنید تا جوهر آن خشک نشود. اگر به طور مکرر از پرینتر خود استفاده نمی کنید، در صورت عدم استفاده آن را خاموش کنید.

 

تعمیر و نگهداری پرینتر لیزری: عیب یابی تونر پرینتر

این نکات رایج عیب‌یابی را امتحان کنید:

صفحات جمع شده، خطی و لکه دار

کارتریج تونر ممکن است مشکل شما باشد.

 1. چندین صفحه خالی را از طریق پرینتر ران کنید.این می تواند ذرات سست تونر را که موجب ایجاد رگه می‎شوند پاک کند.
 2. درب پرینتر لیزری خود را باز کنید و اسکنر لیزری و آینه را پاک کنید.
 3. هنوز پرینت های مشکل دار دارید؟کارتریج تونر خود را بیرون بیاورید.آن را پاک کنید و دوباره نصب کنید.اگر مشکلات همچنان ادامه داشت، کارتریج تونر را با یک کارتریج جدید جایگزین کنید.
 4. اگر هنوز مشکلاتی دارد،وقت آن است که واحد درام آن را تعویض کنید.

چاپ های کمرنگ

این احتمالا نشانه کم بودن تونر شماست. زمان تعویض تونر کارتریج است! اگر این کار نکرد، ممکن است مشکل از غلتک انتقال باشد. همچنین آینه لیزر را تمیز کنید.

چاپ های نقطه ای

دلیل نقاط خالی روی پرینت های شما ممکن است یک غلتک انتقال آسیب دیده یا یک کارتریج تونر خراب داشته باشید. داخل پرینتر خود را بررسی کنید و ببینید آیا تکه‌هایی از کاغذ یا زباله به غلتک‌ها چسبیده یا در مکانیزم انتقال گیر کرده است. بعد از تمیز کردن فضای داخلی پرینتر، یک چاپ آزمایشی را اجرا کنید. اگر همچنان نقاط خالی مشاهده می کنید، جوهر یا کارتریج تونر خود را عوض کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است لازم باشد غلتک انتقال را تعویض کنید.

به روز رسانی درایورهای پرینتر

همیشه پرینتر خود را با آخرین نسخه نرم افزار درایور به روز نگه دارید. اینها را می‌توانید در وب‌سایت شرکت سازنده پرینترتان در زیر برگه پشتیبانی پیدا کنید.

غلتک انتقال را تعویض کنید

 1. نوارهای بسته بندی را از کارتریج و درام جدید جدا کنید.
 2. درپوش بالایی را باز کنید و کارتریج تونر را بردارید
 3. با استفاده از انتهای قلاب شده ابزار ارائه شده در کیت تعمیر و نگهداری، (یا نوک پیچ گوشتی خود) انتهای سمت چپ غلتک انتقال را بلند کنید.پس از بیرون آمدن، آن را به سمت چپ بلغزانید و بردارید.
 4. هنگام نصب غلتک انتقال جدید، سطح غلتک را لمس نکنید.دستکش لاتکس بپوشید و غلتک را فقط از انتها بگیرید.
 5. با کشیدن انتهای سمت راست غلتک انتقال در محل شروع کنید و سپس چرخ دنده سمت چپ را به سمت پایین بکشید تا زمانی که در جای خود کلیک کند.

تعویض یک غلتک پیکاپ سینی

 1. پوشش اکسسوری جلو را بردارید.
 2. غلتک پیکاپ را در مرکز سینی قرار دهید.
 3. غلتک را با فشار دادن همزمان گیره ها در هر طرف غلتک رها کنید.
 4. غلتک جدید را در جای خود بلغزانید تا کلیک کند.
 5. صفحه اکسسوری جلو را تعویض کنید.کارتریج تونر را دوباره نصب کنید و درپوش را ببندید.

 

بعد از اتمام تعمیر و نظافت، ایده خوبی است که کالیبراسیون پرینتر لیزری را ران کنید تا مطمئن شوید که تمام رنگ‌های شما درست است. فراموش نکنید که بعد از اتمام تعمیر، تعداد صفحات را به صفر برگردانید.

 

نکاتی برای نگهداری پرینتر در شرایط کار عالی

پرینترهای شما نقش مهمی در کسب و کار اداری یا خانگی شما ایفا می کنند. چاپ در شرکت های دیگر ممکن است هزینه زیادی برای شما داشته باشد و بسیار وقت گیر است.

 • بیشتر از پرینتر خود استفاده کنید
 • از خرابی پرینتر جلوگیری کنید و هد پرینتر را تمیز کنید
 • هنگام تعویض کارتریج احتیاط کنید
 • پرینتر خود را تمیز و عاری از گرد و غبار نگه دارید
 • از جدیدترین نرم افزارها و درایورها استفاده کنید